רוטרי

מועדון רוטרי

אודות

מהו רוטרי?

רוטרי הוא ארגון עולמי, רב תרבותי, פלורליסטי א-פוליטי ללא הבדל דת, לאום, גזע ומין, של אנשי עסקים, בעלי מקצועות חופשיים, מנהלים עצמאיים ושכירים – המאוגדים במועדונים חברתיים, הפועלים לטיפוח קשרים מקצועיים על רקע עיסוקיהם, למעורבות אקטיבית בחיי הקהילה המקומית ולקידום פרויקטים הומניטאריים התנדבותיים בקהילות בעולם.
חברי רוטרי הינם בעלי מקצוע, מנהלים, אנשי עסקים, מנהיגים מובילים התורמים מניסיונם וכספם במטרה להיטיב עם קהילות מקומיות בכמאתיים מדינות בעולם.
הצלחת הרוטרי אינה מוטלת בספק והיא באה לידי ביטוי בדמותם של מיליוני אנשים שזכו לשיפור ברמת חייהם, בזכותה.
בין מטרותיה המרכזיות של רוטרי, ניצב מיגור מחלת הפוליו – המגפה השנייה בגודלה בהיסטוריה האנושית, אחרי האבעבועות השחורות – מכל רחבי העולם. רוטרי, נא להכיר! רוטרי – בשיתוף פעולה עם ארגון הבריאות העולמי UNICEF, קרן ביל ומלינדה גייטס (Bill & Melinda Gates Foundation) וממשלות לאומיות אחדות – קרובה למגר את מחלת הפוליו – בזכות הפחתת 99% ממקרי הפוליו בעולם, מאז 1985.
חברי רוטרי תרמו יותר מביליון דולר בנוסף על פעילות התנדבותית של רוטריונים מרחבי העולם, אשר סייעו לחסן שני ביליון ילדים ביותר מ-122 מדינות. ארגון רוטרי הבינלאומי גייס יותר ממאתיים מיליון דולר שאפשרו קבלת מענק מאתגר בסך של 355 מיליון דולר מקרן ביל ואמנדה גייטס.

ארגון רוטרי נמצא בחזית ההתמודדות בבעיות הומניטאריות עיקריות בהם מתמודד העולם כיום: טיפול במחלות ובמניעתן. בריאות היולדות והיילודים. חינוך ואוריינות בסיסיים. מים וסניטציה. לארגון
רוטרי הבינלאומי מטרה מכוונת למודל גישה כלכלי הנבנה על פי סדרי עדיפויות.
לצורך כך, הושג שיתוף פעולה של רוטרי עם ארגונים שונים ברחבי העולם – בטיפול בבעיות הומניטאריות.
ארגון רוטרי משקיע באנשים על מנת ליצור צמיחה כלכלית בת קיימא, כולל מיגור העוני על ידי פיתוח כלכלי וקהילתי. הארגון תומך ביזמות עממית ומסייע בכך להכין צעירים ונשים לעבודה משמעותית (מתן חכות ולא דגים).
הוא מסייע לקהילות להגדיל ולשפר את יכולת הפיתוח של כלכלה בת קיימא.
רוטרי מקדם את השלום ופועל למניעת סכסוכים ולפתרונם. תוכניות מרכז השלום של רוטרי מאפשרות לימודי תואר שני, פיתוח מקצועי בלימודי שלום ליותר מ-110 מועמדים בכל שנה, בשישה קמפוסים ברחבי העולם. יותר משש מאות בוגרי לימודי שלום מתוכנית רוטרי, נמצאים כיום בעמדות מפתח בממשלות וארגונים ברחבי העולם. תוכנית חילופי הנוער של ארגון הרוטרי הבינלאומי מטפחת רצון טוב בקרב בני נוער ומאפשרת לכ-8,500 תלמידי תיכון ללמוד ולגור בחו"ל בכל שנה ביותר מ-115 מדינות.

תולדות תנועת הרוטרי לידתה של תנועת ה"רוטרי" היתה ב-23.2.1905, בשיקגו שבמדינת אילינוי בארצות הברית. הוגה הרעיון ומייסדה של התנועה, היה עורך-דין צעיר בשם פאול האריס, שהשתקע בשיקגו, אך התגעגע לאווירה הקהילתית של עיירת הולדתו.
יחד עם חבריו סילבסטר שיל, גאם לואר וחירם שורי הקים מועדון פגישות קבוע, במטרה לסייע לקהילה ולנזקקים בעזרת המצוינות, הקשרים והכישורים שלהם. העיקרון המלווה את תנועת הרוטרי הוא השירות לזולת מעל הפרט. השירות לזולת מעל לפרט, הפך להיות אחד מעקרונות הבסיס של התנועה. בתקופה הראשונה, ערכו חברי המועדון את פגישותיהם ברוטציה, במקומות העיסוק והעבודה של כל אחד ואחד לפי התור, ומכאן נבע השם "רוטרי".
אחד החברים, מונטגיו בר, סבר שיש לתנועה צורך בסמל; וכך, בסופו של דבר, הפך גלגל השיניים (עם המגרעת) לסמל שרוטריונים בכל רחבי העולם נושאים כיום על דש בגדם.
בראש ובראשונה רעיון העזרה לזולת, על בסיס של קשר בין בעלי מקצוע ועסק, הוא שקבע את עקרונות התנועה והטביע את חותמו על אופייה ודרכי פעולתה. כך, למשל, רצונה של הקבוצה ליצור בסיס רחב לפעילות, על ידי צירוף משתתפים ממקצועות שונים, קבע את עקרון הסיווג. ועוד, כדי לקבוע סדר בקבוצה נהגו החברים להקפיד על הנוכחות במפגשים, שהיו מצומצמים בהיקפם ומוגבלים למסגרת של חברי המועדון החברתי בלבד.
מאז, נקבעה "חובת הנוכחות" כעיקרון יסוד בתנועת הרוטרי, המוכר עד היום. במהלך הזמן, מעבר למיקסום האינטרסים העסקיים שלהם, החלו המשתתפים לחפש תכנים נוספים למפגשיהם. החוג התרחב, והמשתתפים החלו לשקול בינם לבין עצמם כיצד ניתן לשפר את השירות לזולת. היה זה, כמובן, נושא משותף לכל המשתתפים, נושא בעל ערך ממשי שעורר עניין רב והיה מעל ומעבר להשקפה פוליטית או דתית. בשנת 1908, שלוש שנים לאחר ייסוד המועדון בעיר שיקגו, הוקם מועדון שני, בעיר סן-פרנסיסקו, ובעקבותיו הוקמו מועדוני רוטרי בערים נוספות.
בשנת 1910 כבר פעלו בארצות הברית 16 מועדונים ונוסדה "האגודה הלאומית של מועדוני הרוטרי".

באותה שנה נערכה בשיקגו הוועידה הראשונה של האגודה. רעיונותיה של התנועה הצעירה קסמו לרבים ותהליך ההתרחבות של תנועת הרוטרי אל מעבר לגבולות ארצות הברית היה רק עניין של זמן. ואכן, כבר בשנת 1910, הוקם מועדון הרוטרי הראשון בעיר ויניפג שבקנדה.

בשנת 1911 הוקם המועדון הראשון באירופה, בדבלין שבאירלנד, ובשנת 1912 הוקמו מועדונים ראשונים באנגליה. בשנת 1916 הוקם המועדון הראשון באמריקה הלטינית, בהוואנה שבקובה, ובשנת 1919 הוקם מועדון ראשון באסיה, במנילה שבפיליפינים.
בשנת 1920 הוקמו מועדונים במדריד שבספרד, ביוהנסבורג שבדרום אפריקה ובמלבורן שבאוסטרליה. גם שם התנועה שונה, ככל שהתרחב והתפשט רעיון תנועת הרוטרי בעולם. בשנת 1912 שונה שם התנועה ל"האגודה הבינלאומית של מועדוני הרוטרי" ובשנת 1920 הוחלט לקצר את שם התנועה ולקרוא לה, כפי שהיא נקראת עד עצם היום הזה, "רוטרי בינלאומי". מייסד התנועה, פאול האריס, כיהן כנשיאה הבינלאומי הראשון, ולאחר תום כהונתו הוכתר בתואר כבוד של "הנשיא בדימוס". פאול האריס נפטר בשנת 1947.
כיום מצויים מועדוני רוטרי במאתיים ארצות וחבלים גיאוגרפיים.

בשנים האחרונות התפשטה התנועה גם לארצות מזרח אירופה, ובכמה מדינות חודשו המועדונים שהיו קיימים לפני מלחמת העולם השנייה. כה גדולה ומקיפה הייתה ההצלחה האוניברסאלית של רוטרי, עד שכיום פועלים ברחבי תבל יותר משלושים אלף מועדוני רוטרי, עם מספר כולל של יותר מ-1,250,000 חברים. בראשית דרכה הייתה תנועת הרוטרי, כמנהג מועדוני החברים בתחילת המאה, תנועה של חברים גברים בלבד. נשות החברים הקימו את "האופן הפנימי", מועדונים שפועלים ליד מועדוני הרוטרי ולהם פעילות משלהם למען הקהילה. בשנת 1988 הוחלט שלא לוותר על המצוינות במקצוע בקרב הנשים ומאז נוטלות חברות הרוטרי חלק נכבד בפעילות.

תנועת הרוטרי הגיעה לארץ ישראל ביוזמתו של קליר מרטין, שהיה מנכ"ל חברת "של" במזרח התיכון. מרטין היה היוזם להקמת המועדון הראשון במזרח התיכון, בקהיר. ב-1929 יסד את מועדון רוטרי ירושלים, המועדון הראשון בארץ ישראל. 
שנתיים אחר כך יזם קליר מרטין יחד עם מועדון ירושלים את הקמת המועדון השני בא"י – מועדון חיפה. ההבנה הבינעדתית ברוטרי הצליחה להתגבר גם על מכשולים קשים ביותר שהציבו בפניה תקופות של עימותים קשים ביותר בין יהודים לערבים בא"י, אם בתקופת המרד הערבי (1936-1939) ואם בתקופת מלחמת השחרור, בה חרפו חברי רוטרי את נפשם והגיעו למפגשים באזורים שבהם שרקו הכדורים והפגזים נחתו בהם. מועדוני רוטרי בעולם מאורגנים ב"אזורים". בדרך כלל החלוקה היא לפי מספר המועדונים. יש מדינות שבהן מספר "אזורים".
מועדוני ארץ ישראל היו בזמנו חלק מאזור 83 (אחר כך אזור 195), שכלל גם את מצרים, קפריסין, לבנון ועבר הירדן (כפי שמדינה זו נקראה באותה עת).
נציגים ממדינות שונות השתתפו בוועידות בארץ ישראל, ונציגי המועדונים מא"י היו אורחי הוועידות האזוריות אצל השכנים. הקמת מדינת ישראל ניתקה את חמישה עשר מועדוני הרוטרי מהאזור שלהם ובשל היותה של ישראל מדינה מוקפת בשכנים עוינים, נוצר קושי בשיוך האזור.
בביקורו של הנשיא העולמי בישראל בשנת 1953, הוא הבטיח לשקול הקמת אזור עצמאי אם יוקמו עוד שלושה מועדונים. המועדונים הוקמו וישראל הוכרה באזור עצמאי, אזור 249 וכיום אזור 2490. מספר המועדונים גדל במשך השנים ליותר משישים, ואזור 2490 מתגאה היום בפעילויות קהילתיות מגוונות, בסיוע לשכבות חלשות ובטיפוח מצוינות מקצועית. מועדוני הרוטרי מרכזים בתוכם את האנשים הטובים במקצועם, את מובילי המשק והכלכלה באזור וביישובים השונים. ריכוז כזה של אנשים ויכולות מאפשר לרוטריונים ולמועדונים לפעול בקהילה ולהביא לשינוי חברתי

אזור 2490- ישראל

בפן המקצועי

מועדון רוטרי מהווה מקום מפגש לאנשי מקצוע מן המובילים בקהילה מתחומים מגוונים הגרים באיזור מגוריכם, שיסייעו לכם בהרחבת פעילותכם העסקית וביכולתכם להיעזר באנשי מקצוע אמינים בעת הצורך. תכירו אנשי עסקים מובילים בקהילה ותיצרו עימם קשרים. תוכלו לזכות בשירותים מובילים במקצועות שונים (רפואה, משפט, בנקאות, ביטוח ועור). תיחשפו לאפשרות ביצוע עסקים עם חלק מהחברים במועדון ומחוצה לו. תהיו נגישים יותר, במסגרת הרוטרי, לפגוש חברים מן הרשות המקומית והארצית. תשתייכו לחוג עסקי כלכלי וחברתי מכובד מוביל בקהילה ובארץ. 

תשתייכו לארגון עולמי המאגד יותר ממיליון חברים. תתקבלו בברכה בכל מועדון רוטרי בעולם, ותוכלו להכיר ולפגוש בהם חברים עסקיים בכל התחומים. תוכלו להיעזר בחברי הרוטרי בישראל ובעולם בעת מצב משבר. תוכלו להגדיל את סיכוייכם להתקדם כשכירים ולעלות בסולם הדרגות בעזרת הכרויות וקשרים אישיים במועדוני הרוטר׳. תוכלו לקצר תהליכים עסקיים על ידי ניצול הכרות מוקדמת של המגזר העסקי בקהילה. תוכלו ״להרחיב אופקים״ על ידי השתתפות בהרצאות תכופות ממיטב המרצים בישראל. תוכלו תוכלו לפעול למען הוגנות עסקית בקהילה.

בפן החברתי

זו הזדמנות נדירה להכיר אנשים מעניינים שלא הכרתם בעבר ושבוודאי חלקם יהפכו לחבריכם ובכך תצטרפו לחוג חברתי איכותי המתאים לכם: אנשים החולקים תחומי ענייו משותפים לכם ולבני זוגכם, במועדונים בארץ ובעולם. תכירו חברים חדשים ואיכותיים. תוכלו להיפגש באירועים של ארגון הרוטרי עם הצמרת הכלכלית, הניהולית, העסקית, המסחרית והתרבותית בקהילה. תוכלו להשתתף בטיולים ובסופי שבוע משותפים. תוכלו להשתתף בחגים ובשמחות חברתיות של חברי המועדון. תהיו חלק מארחן חברתי איכות, מוביל בקהילה.

בפן הקהילתי

תוכלו לפעול למען הקהילה הסובבת אתכם והזקוקה לעזרה במסגרת ארגונית תומכת ומכוונת-מטרה במגוון פעילויות משתנות בהתאם לצורך. תוכלו לפעול ולתרום לקהילה. תוכלו לפעול ולעזור לאחר, לחלש בחברה, אך לא רק לו. תוכלו להשתתף במעורבות לקידום המצוינות, ליצירת חברה טובה יותר.

בפן הבינלאומי

קשרים עם חברי הרוטרי מעבר לים יכולים להוביל לפיתוח קשרים אישיים היכולים להגיב שגשוג אישי, חברתי ועסקי. תוכלו לפתח חברויות עם אנשים רבים מכלל מדינות העולם. תוכלו לפתח קשרים עסקיים בינלאומיים היכולים לצמוח לממדים שלא דמיינתם. תוכלו להשתלב בפעילויות הומניטאריות חובקות עולם.

סגירת תפריט